Tool Cost – Separate Behavior – Webpage Zero. 121

Answer: ten ? 2 = 5 Separate what amount of tunes by the level of commercials

Matter nine. Every piece of information for a few pay-as-you-go phone people is provided with. good. What’s the product price inside dollars hourly per business? For the Phone call: ____________ cash each hour Speak Time: ____________ bucks by the hour

Answer: Divide the cost by the number of hours for each company to find the unit rates. On Call: 10 ? 3.5 = 2 \(\frac<6><7>\) ? 2.86 Talk Time: 1.25 ? \(\frac<1><2>\) = 2.50

Concern 9. c. Let’s chatki say? Several other company now offers a rate regarding $0.05 each and every minute. How would you see the product price hourly? ____________ dollars hourly

Answer: Since there are one hour from inside the one hour, $.0.05 per minute was 60 ? 0.05 = $step 3 per hour. Hence the product rate per hour is actually $step three.

Matter nine. d. Mark Findings ‘s the price to some extent c a far greater contract than simply On Telephone call or Talk Big date? Describe. ____________

Style of below: ____________

Answer: The device speed simply c was higher than the unit rates from region a thus this is not a far greater bargain versus most other several companies.

Question 10. Represent Real-World Problems Your teacher asks you to find a recipe that includes two ingredients with a rate of \(\frac<2>><3>>\). a. Give an example of two ingredients in a recipe that would meet this requirement.

Answer: A rate out of dos/step 3 tools implies that truth be told there should be dos products out of step 1 mixture for every step 3 equipment from a second ingredient. One example you will definitely up coming feel 2 eggs for each and every step 3 glasses of flour. Another analogy you’ll 2 teaspoons from vanilla per 3 teaspoons from glucose.

Answer: No, the speed won’t changes. By using the analogy We gave simply good) out of dos eggs per 3 cups of flour, tripling the fresh new meal would need having fun with 3(dos egg) = 6 eggs step 3(step 3 glasses of glucose) = 9 cups of flour. Because 6 eggs/nine glasses of flour = dos egg/step 3 glasses of flour, the rate has been a similar.

Concern eleven. A wireless channel means DJs to relax and play dos adverts each ten sounds they gamble. What’s the equipment price from songs to advertising? ____________ music for each commercials

Matter several. Multistep Terrance and you may Jesse are training for some time-point battle. Terrance teaches at a consistent level of 6 miles all of the half hour and you will Jesse trains for a price of 2 kilometers all 15 moments. a great. What is the equipment speed within the miles per hour for each and every athlete? Terrance: ____________ mi each hour Jesse: ____________ mi hourly

Answer: Get the device pricing for every runner because of the isolating the quantity out-of kilometers because of the number of instances. Keep in mind that ten full minutes are 1/cuatro off an hour or so since there are 1 hour inside an enthusiastic hr 15 ? 60 = 1/4 good) Terrance: six ? 1/dos = six ? 2 = 12 miles per hour. Jesse: dos ? 1/4 = dos ? cuatro = 8 mph.

Question 12. b. How long will each person take to run a total of 50 miles at the given rates? Terrance: ______ \(\frac\) Jesse: ______ \(\frac\)

Answer: Divide the number of miles by the unit rates found in part a to find the time. Terrance: 50 ? 12 = = 4 \(\frac<1><6>\) hours Jesse: 50 ? 8 = 50/8 = 6 \(\frac<1><4>\) hours

Question 12. c. Sandra runs at a rate of 8 miles in 45 minutes. How does her unit rate compare to Terrance’s and to Jesse’s? ______ \(\frac\) mi per hour